Vit_prchalKrajská organizace Strany zelených na Vysočině nesouhlasí s tím, že lídr jihlavských zelených, radní Vít Prchal nebyl pozván na „Velkou politickou diskusi týdeníku Sedmička“ ke komunálním volbám, která se koná ve středu 22. 9. v Jihlavě.

Kromě zástupců ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Věcí veřejných byli na debatu pozváni i komunisté a sdružení Krásná Jihlava. "Neodůvodněným vyřazením jihlavských zelených z demokratické diskuze před komunálními volbami Sedmička pošlapává krédo žurnalistiky, které spočívá ve snaze o maximálně objektivní informování veřejnosti, a je v rozporu s obecně uznávanou deklarací principů novinářského chování, které by se mimo jiné mělo vyvarovat politické diskriminace. Je smutné, když dvacet let po listopadu 1989 opět platí orwellovské "někteří jsou si rovnější," říká Jiří Pykal, krajský předseda SZ.

"Nechápeme, proč lídr jihlavských zelených nebyl do debaty pozván. Strana zelených je demokratickou politickou stranou. Byla založena ještě před listopadem 1989, kandidovala v každých komunálních volbách v Jihlavě a pravidelně mívá své členy v zastupitelstvu. V současném období máme v Jihlavě tři zastupitele, dvě místa v radě města a náměstkyni primátora. Jihlavští zelení neleží s rukama za hlavou; hlídají si svá témata, přišli s řadou podnětů (omezení hracích automatů, Kronospan, podpora neprofesionálního sportu, zastavení developerů u ZOO, záchrana lip na náměstí, kulturní koncepce atd.) a pro velké množství návrhů dokázali věcnou argumentací získat většinu radních, koaličních partnerů, či zastupitelů napříč celým politickým spektrem. Zelení vždy hlasovali neúplatně a nebyli pod vlivem žádných zájmových skupin. Často byli také zelení jediní, kdo hájili zájmy občanů Jihlavy proti většinovému názoru zastupitelstva. To a 36 tisíc hlasů (víc jak 7 procent) v minulých komunálních volbách je, domníváme se, dostatečná kvalifikace pro účast v debatě," doplňuje Vít Prchal.

zdroj foto: www.zelenajihlava.cz
"Ptáme se, proč Sedmička vyřadila jihlavskou Stranu zelených z politické diskuze? Oč jsme horší než KSČM, která se doposud nerozešla se svou minulostí? Věci veřejné ani TOP 09 před 4 roky do zastupitelstva nekandidovaly a v radě města nepracovaly, pozvány však byly. KDU-ČSL není zastoupena v parlamentu, a přesto byla také pozvána. Také sdružení Krásná Jihlava, které vzniklo účelově kvůli komunálním volbám před několika měsíci, bylo pozváno a dostalo tak šanci se veřejně prezentovat. Do říjnových voleb mají jihlavští zelení připraven kvalitní program (viz. www.zelena-jihlava.cz) a je velká škoda, že jim není umožněno o něm veřejně a svobodně diskutovat jen proto, že vedení jihlavské Sedmičky se rozhodlo své čtenáře s názory zelených (zastupujících nezanedbatelnou skupinu obyvatel) na další rozvoj Jihlavy neseznámit. Budeme-li se zajímat o to, z jakého podhoubí ve společnosti může vyrůstat korupce a proč řada politiků může podléhat různým vlivným a mocenským skupinám, tak je to právě kvůli omezenému přístupu občanů k informacím. Nedáme-li prostor k vyjádření všech názorů, dochází nutně k filtraci informací a začínáme se pohybovat na hraně mediální manipulace. "Nedokážu si představit, že by si Sedmička dovolila nepozvat třeba zástupce ODS, ČSSD nebo jiné parlamentní strany. Pravděpodobnější je, že názory zelených se někomu v Jihlavě lidově řečeno nehodí do krámu", dodává Jiří Pykal.