REKLAMA

Národní muzeum slavilo v loňském roce výročí 200 let od svého založení a od Severočeských dolů a.s. dostalo k tomuto jubileu jedinečný dárek. Jedná se o sbírku zkamenělin třetihorní flóry a fauny z dolů Bílina. Symbolické předání sbírky se uskutečnilo v pondělí 14. ledna v nově zrekonstruované Historické budově Národního muzea.

REKLAMA

Tato unikátní sbírka obsahuje zhruba čtyři tisíce kusů kvalitních fosílií z jílovitých a písčitých usazenin tzv. bílinského jezera, které se vytvořilo v severních Čechách před 20 milióny lety. Mezi fosilními rostlinami bylo identifikováno na 150 rodů z dnešního pohledu exotických rostlin a bohatý soubor hmyzu a obratlovců. Sbírka například obsahuje na první pohled dobře patrnou fosilii žáby nebo vodní či bahenní želvy. Unikátní je i v tom, že například u mnohých zkamenělin ryb jsou dobře viditelné jejich měkké části. Součástí sbírky je dokonce i nejstarší krasec na světě, přičemž fosílie tohoto brouka je ve velmi dobrém stavu. Z flóry stojí bezpochyby za zmínku i zkamenělina rostliny s názvem sloní uši Dvořákovy, která je pojmenována po svém nálezci a jinde na světě se nenachází.

„Nesmírně si cením spolupráce, kterou máme se Severočeskými doly. Lidé se mě často ptají, jak získáváme v dnešní době nové sbírky. Velkou měrou je to právě díky sdílnosti a ochotě těch, kteří si uvědomují, jak je důležité uchovávat naši historii. Severočeské doly nám touto sbírkou navíc poskytly i nedocenitelný materiál k dalšímu zkoumání a poznávání našeho světa před miliony let,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Materiál, jenž je obsahem této sbírky, byl předmětem studia mnoha paleontologů a podstatná jeho část je dnes vědecky zhodnocena a publikována. Zároveň přinesla objev mnohých nových druhů rostlin i živočichů. Materiál má navíc potenciál dalšího studia a tím pádem je i vysoce pravděpodobné, že v budoucnu přinese další nové vědecké poznatky.

Po ukončení těžby uhlí v mostecké pánvi už obdobné nálezy nebudou možné a tato kolekce je tedy unikátním zdrojem informací pro vědeckou obec. Současně se jedná o soubor atraktivních exponátů pro obdivovatele pravěké přírody.

 

REKLAMA