Leden a únor jsou tradiční měsíce pro zahraniční ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. V lednu proběhly projekce v belgickém Bruselu, kde bylo v Evropském parlamentu a v kině Nova promítnuto celkem 23 dokumentárních filmů. V únoru se poprvé uskutečnily Ozvěny Ji.hlavy i v druhém největším norském městě Bergenu. Ty navázaly na podzimní retrospektivu českých snímků uvedenou na bergenském festivalu jako součást celoročního česko-norského projektu Doc.Stream, iniciovaného jihlavským festivalem.

REKLAMA

„V průběhu uplynulého půl roku vidělo na třicet českých a norských dokumentů přes tisíc diváků. Také se podařilo zrealizovat desítky pracovních setkání českých a norských filmových profesionálů včetně prohlídek nejvýznamnějších národních filmových institucí. Čeští a norští filmaři i diváci si nikdy nebyli blíž,“ raduje se Tereza Swadoschová, vedoucí projektu Doc.Stream.

Ozvěny MFDF Ji.hlava v Bergenu
V Bergenu proběhly Ozvěny Ji.hlavy ve dnech 7.–9. února. Diváci měli možnost zhlédnout výběr z nejnovější české dokumentární tvorby uvedené na uplynulém festivalovém ročníku. Bergenské ozvěny zahájil snímek Amerika režiséra Jana Foukala. Druhý den představila své filmy mladá režisérka Kristýna Bartošová. Krátký snímek Nenávist doplnil projekci jejího celovečerního dokumentu Nebezpečný svět Rajka Dolečka, který získal na 19. MFDF Ji.hlava zvláštní uznání v sekci První světla. Poslední den ozvěn zhlédli diváci dva snímky talentované studentky FAMU Grety Stoccklasové, Emma má mámu a Pohledy na Věru Bechyňovou. Film režiséra Jakuba Wagnera RINO byl v Bergenu uveden v době, kdy uplynulo třicet let od poslední výměny špionů za studené války - sovětského disidenta Anatolije Ščaranského a Karla Köchera, který je hlavní postavou snímku.

Česko-norský projekt DOC.STREAM
Ozvěny v Bergenu završily celoroční projekt DOC.STREAM, založený na spolupráci mezi českými a norskými filmovými institucemi, například Západonorským filmovým centrem a Mezinárodním filmovým festivalem v Bergenu. „Jednou z ambic projektu bylo představení dokumentární tvorby a národní filmové scény jak profesionálům, tak širší veřejnosti v obou zemích. Na Ji.hlavě jsme promítnli snímky největšího norského filmaře-dobrodruha Thora Heyerdahla a představili za účasti norských producentů populární formát Slow TV,“ vysvětlila koordinátorka projektu DOC.STREAM Petra Malečková. Kromě vzájemné inspirace poskytl česko-norský projekt příležitost k prozkoumávání nových cest filmové distribuce a budování užší spolupráce.

Výměna know-how a české dokumenty v Norsku
DOC.STREAM odstartoval na konci září minulého roku v norském Oslu, kde se zástupci klíčových filmových institucí z Česka a Norska potkali v rámci CZ/NOR Know-how Exchange. Setkání se zúčastnili zástupci významných českých filmových institucí ze Státního fondu kinematografie, Národního filmového archivu, České televize, FAMU, Film Europe a jejich protějšky z analogických norských institucí. Druhá polovina setkání se odehrála na Mezinárodním filmovém festivalu v Bergenu, kde proběhla přehlídka toho nejzajímavějšího z české dokumentární tvorby posledních let s cílem představit aktuální trendy v českém dokumentu za účasti jejich tvůrců. “Při sestavování programu české sekce, která prezentovala českou dokumentaristiku v Norsku, jsme zhlédli řadu českých filmů," uvedl ředitel MFF v Bergenu Tor Fosse. "Důležitou perspektivou, která se proplétá většinou současných českých dokumentů, jsou rodinné vztahy a schopnost či neschopnost držet pohromadě. Proto jsme do české sekce vybrali dokumenty Stále spolu, Danielův Svět či loňského vítěze jihlavského festivalu K oblakům vzhlížíme.“

Norské filmy a filmaři v Ji.hlavě
V říjnu se v době konání Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava uskutečnilo setkání CZ/NOR Know-how Exchange zástupců filmových institucí nejprve v Praze a poté na MFDF Ji.hlava

Norská dokumentaristika, od prvních nezaostřených záběrů natočených amatérskou kamerou Thorem Heyerdahlem až po současné trendy Slow TV a jiné dokumentární žánry, byla představena napříč celým spektrem filmového programu 19. MFDF Ji.hlava. Součástí programu byla retrospektivní sekce Průhledná bytost Thor Heyerdahl, za účasti zástupce norského muzea Kon-Tiki a českého dokumentaristy a cestovatele Petra Horkého, který s Heyerdahlem spolupracoval. Společně zahájili v kině Thora Heyerdahla výstavu fotografií a plakátů Thor Heyerdahl – Slavný norský dobrodruh. Sekce Průhledná krajina Norsko nabídla výběr současné norské dokumentární tvorby a představila i filmy výrazného mladého tvůrce Thomase A. Østbyho, který na festivau uvedl také svou Masterclass. V rámci Dílny Slow TV promluvil producent norské státní televize a jeden z tvůrců Slow TV Thomas Hellum o tomto unikátním norském televizním formátu a jeho vzniku.

„Podařilo se nám propojit zástupce českého Státního fondu kinematografie, Národního filmového archivu, České televize a FAMU s norským institucemi podobného typu. Jsou jimi například Norský filmový institut, filmová škola Westerdals, veřejnoprávní televize NRK, filmový fond severských zemí Nordisk TV & Film Fond a pořadatelé filmového festivalu v norském hlavním městě Oslo Dokumentarkino. Bylo velmi zajímavé sledovat diskuzi mezi oběma stranami. V některých oblastech se české a norské instituce potýkají se stejnými problémy, v dalších se čeští profesionálové mohou Norskem velmi inspirovat - například v otázkách nastavení podpory filmovým projektům ze strany filmového fondu,“ uvedla koordinátorka projektu Petra Malečková.

Jedním z výsledků projektu Doc.Stream je i záměr Kamily Zlatuškové, kreativní producentky České televize, představit formát Slow TV i českým televizním divákům. „Navázali jsme spolupráci s NRK v Oslu i Bergenu, máme naplánované další schůzky v ČR a dokonce i další cestu do Norska na natáčení nové norské Slow TV. Účast na projektu pro nás byla mimořádně přínosná,“ prohlásila Kamila Zlatušková.