OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

nemoc-chripkaKonec zimy bývá tradičním obdobím pro nemoci z nachlazení a také pro chřipku, která pravidelně postihuje značnou část populace. Po roce se opět blíží chřipková epidemie a počet nemocných rychle roste. Současné teploty nad nulou jsou pro šíření viru chřipky ideální, takže se očekává se, že epidemie do České republiky dorazí na konci ledna.

„Opravdová chřipka se s běžným nachlazením splést nedá. Bez jakýchkoliv počátečních příznaků vás skolí tak, že nevstanete z postele. Provází ji bolesti svalů, vysoké teploty a celková vyčerpanost. Trvá většinou deset dní a přechodit se nedá, protože vás zcela vyřadí z provozu,“ popisuje MUDr. Alena Dvořáková z jihlavského Očkovacího centra Avenier.

Významnou úlohu v prevenci chřipky má důsledná hygiena. V období epidemie je pak dobré vyhýbat se přelidněným prostorům a nedotýkat se rukama nosu nebo úst. Nejlepší prevencí proti chřipce však zůstává očkování. Ochrana začíná působit 14 dní po vakcinaci a přetrvává přibližně 6 měsíců až 1 rok. Rizikové skupiny by proto měly být očkovány každý rok. Očkování proti chřipce vakcínami Fluarix, Influvac nebo Vaxigrip stojí v Očkovacích centrech Avenier 280 Kč. Očkování proti chřipce je však stále obklopeno řadou pověr a nejasností. S MUDr. Dvořákovou jsme se podívali, jak je to s těmi nejznámějšími.

Netrpím na chřipky. Proč bych se měl nechat očkovat proti rýmě a kašli?
Řada lidí stále vnímá chřipku jako neškodné nachlazení, proti kterému je zcela zbytečné nechat se očkovat. Chřipka je však závažné virové onemocnění, na které každý rok v ČR umírá mnohem více lidí než při autonehodách, úmrtnost se navíc zvyšuje s každým novým virem.

„Necháte-li se očkovat, nechráníte tím jen sami sebe, ale také své okolí. Chřipka je nejrizikovější pro děti, těhotné ženy, chronicky nemocné a pro seniory. Jsou známy případy, kdy prarodiče hlídali děti nemocné chřipkou, nakazili se a následky pro ně byly fatální. Proto by i osoby se silným imunitním systémem měly o očkování uvažovat,“ vysvětluje MUDr. Dvořáková.

Vakcína, která obsahuje chřipkové viry, může vyvolat chřipku. Když se nechám očkovat a budu mít trochu oslabenou imunitu, hrozí, že si chřipku očkováním přivodím.
„Tento mýtus je jedním ze zcela nesmyslných. Vakcína proti chřipce nemůže chřipku vyvolat, protože obsahuje pouze části usmrceného a zcela neaktivního viru,“ uvádí pověru na pravou míru MUDr. Dvořáková. Jen ve velmi výjimečných případech se u citlivých osob můžou po očkování objevit slabé příznaky v podobě krátkodobě zvýšené teploty či mírné bolesti svalů, drtivá většina očkovaných ale žádné vedlejší příznaky nepocítí.

Může se však stát, že se člověk nakazí cestou na očkování nebo v čekárně u lékaře, a dostane chřipku ještě před tím, než začne vakcína účinkovat. Pak se může zdát, že onemocněl po očkování a právě tak asi celá pověra vznikla. Proto je v období zvýšené nemocnosti vhodné dát přednost očkovacím centrům, kde se nemusí čekat v čekárně plné nemocných a nastydlých pacientů.

Když vypukne epidemie chřipky, už je na očkování pozdě
Je pravda, že organismu infikovanému virem chřipky už následné očkování příliš nepomůže, proto je velmi důležité nechat se naočkovat včas. Pokud by to však nebylo možné, je možné očkovat i v průběhu epidemie. Díky vakcinaci, i když pozdní, většinou nemoc probíhá mírněji. „Epidemie se navíc republikou šíří pomalu, takže propukne-li na jednom konci území, zbytek obyvatel má ještě čas nechat se očkovat,“ dodává MUDr. Dvořáková z Očkovacího centra Avenier. 

Jsem těhotná/alergik/nachlazená, takže na očkování teď nemůžu.
Očkování není pro organismus příliš zatěžující výkon. Nejčastějšími kontraindikacemi většiny vakcín jsou akutní horečnaté onemocnění, užívání antibiotik nebo vzácně se vyskytující alergie na složky vakcíny. Lehký kašel, rýma, průjem bez horečky, lokální infekce nebo lehký projev sezónní alergie nepředstavují zásadní problém, je však třeba tyto faktory oznámit očkujícímu lékaři.

„V očkovacích centrech před vakcinací vždy dojde k vyšetření. Očkovat neživými vakcínami, kterých je naprostá většina, se může i při kojení či za jasné indikace i v průběhu těhotenství. Očkovat však nelze dříve než 14 dní po předchozí vakcinaci,“ varuje MUDr. Dvořáková

Na očkování budu dlouho čekat a pak budu tak unavený, že ztratím celý den.
Očkovací centrum Avenier, které najdete v budově polikliniky DORADUS v ulici Mrštíkova 1133/30, umožňuje objednat se na přesný termín prostřednictvím bezplatné telefonní linky 800 123 321. Domluvený termín bude dodržen, takže žádné čekání nehrozí. Po očkování je nutné zůstat v čekárně ještě asi půl hodiny, pro případ že by vznikla ojedinělá akutní alergická reakce. „Běžně jsou však reakce po vakcinaci nezávažné, objevují se za několik hodin po očkování a obvykle do dalšího dne odeznívají. Mezi nejčastější reakce patří bolestivost a zarudnutí v místě vpichu, únava a bolest hlavy. Reakce jsou individuální, u někoho se nemusí vůbec projevit,“ popisuje MUDr. Dvořáková.

Po aplikaci neživých vakcín je doporučeno na 2-3 dny omezit těžkou fyzickou zátěž (posilovna, aerobik, plavání), nenavštěvovat saunu, solárium, neopalovat se. V den očkování není vhodné konzumovat alkoholické nápoje. Po očkování živými oslabenými vakcínami se tato omezení dodržují 5-6 dní. Další očkování smí proběhnout za 14-30 dní (podle druhu očkovací látky).
REKLAMA