REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zatmeni_slunce_01Lidé na severní polokouli sledovali zatmění Slunce. Prvními svědky částečného zatmění byli obyvatelé Alžírska. V Alžírsku Měsíc částečně zastínil slunce v 07.40.11 SEČ. Nepříliš častý nebeský jev pozorovali také v Madridu, Paříži, Londýně nebo Kodani. Svého maxima dosáhlo zatmění Slunce v 09.50.35 SEČ na severu Švédska. Měsíc zde zakryl téměř 86 procent slunečního kotouče. PODÍVEJTE SE, JAK VYPADALO ÚTERNÍ ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE!

Nebeské představení skončilo v 12.00.54 SEČ ve střední Asii. Místní obyvatelé jej pozorovali během západu.

Nejlepší podmínky pro pozorování zatmění Slunce v České republice byly podle českých meteorologů na jihu země, hlavně na jižní Moravě. Šlo o největší sluneční zatmění nad územím Česka po osmi letech a nejvýraznější svého druhu až do roku 2026.

Lidé už po osmé hodině ráno sledovali zatmění například v Praze na Petříně. Štefánikova hvězdárna navíc spojila pozorování zatmění Slunce s pozorováním rozednívání nad Prahou z Petřínské rozhledny.


Dva ojedinělé výhledy by podle vedení hvězdárny mohly přilákat až dvě stě lidí.

Během úterního zatmění Slunce došlo dopoledne až k 80procentnímu zakrytí kotouče. "Zimní období je bohužel zpravidla více citlivé na změny počasí, vyskytuje se více oblačnosti a celkově bývá počasí více nejisté, než v létě. Pravděpodobnost pozorování zatmění je tak oproti teplé části roku nižší," uvedl Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Experti varují, že pozorování zatmění je bezpečné jen se speciálními pomůckami. "Nikdy se nedívejte na Slunce dalekohledem bez filtru! Ke sledování úkazu dalekohledem je možné použít speciální filtr," doporučuje Astronomický ústav AV ČR.

Češi se dalšího zatmění Slunce dočkají za čtyři roky

Nad územím střední Evropy se v tomto desetiletí dočkáme dalšího zatmění Slunce, a to v pátek 20. března v roce 2015. Měsíc zakryje v dopoledních hodinách nad územím Česka okolo 74 procent slunečního průměru, uvádí Česká astronomická společnost na svých stránkách.

"Tentokrát půjde o zatmění úplné. To ale spatří obyvatelé arktických souostroví, konkrétně na Faerských ostrovech a Špicberkách," uvádí společnost. Mnohem bohatší bude podle odborníků období mezi lety 2021 – 2030. Čechy čeká až sedm částečných slunečních zatmění.

Zatmění Slunce vzniká v okamžiku, kdy Měsíc ve fázi novu zakryje na denní obloze sluneční kotouč.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA