REKLAMA

rodinne_pasy_historie_ikonaJe tomu dvacet let, kdy se před námi otevřel svět a konečně bylo proč si pořídit cestovní pas. Najednou bylo možné cestovat i směrem západním bez ponižujícího doprošování. Se vstupem do Evropské unie jsme pak tyto cestovní pasy mohli ve většině případů cesty po Evropě odložit a cestovat pouze s občanským průkazem.A najednou jsou tu nové pasy, tentokrát rodinné. Před jejich majiteli se znovu otevírají netušené možnosti. Díky RP je najednou levnější cestovat za památkami, navštěvovat koncerty, sportovní zařízení, nebo si jen se slevou nakoupit v některých prodejnách, které se k programu Rodinných pasů přidaly.

První lokalitou v České Republice, ve které byl projekt Rodinné pasy v roce 2006 spuštěn, byl Jihomoravský kraj. Na podzim téhož roku se připojil kraj Vysočina a v letních měsících roku 2007 také kraj Olomoucký. V roce 2008 se projekt rozšířil do krajů Pardubického, Zlínského a Ústeckého. Od léta 2009 funguje také v Královéhradeckém kraji a v září se projekt rozšířil na Slovensko. Zde je prvním zapojeným krajem Žilinský samosprávný kraj. V současné době probíhá nábor poskytovatelů slev v Praze.

A protože se jedná o pasy rodinné, tvoří i jednotlivé rodiny, vlastnící tuto prima kartičku, jednu velkou rodinu, která se schází, baví se, sportuje, soutěží. Prostě podle chuti a nálady. Akce se navíc konají na různých místech kraje Vysočina, takže se vlastně jedná i o akce poznávací. Prostě je vždycky proč na tyto akce zajet.

Některé byly spojeny s jednou z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás – Zoo Jihlava. Právě tady se dne 28. prosince 2007 v areálu africké vesničky Matongo uskutečnilo Odpoledne s Rodinnými pasy plné her a zábavy pro děti. Od tohoto roku se začala psát také historie spolupráce projektu Rodinné pasy a Šiklova mlýna, ale o tom později.

Pokračovat můžeme další akcí, která proběhla vloni 25. dubna 2009. Rodinné pasy opět zavítaly do Zoo Jihlava, a to při příležitosti slavnostního otevření pavilonu medvědů. Kraj Vysočina tehdy symbolicky adoptoval malajského medvídka – medvědici Áju, kteráje zároveň maskotem projektu Rodinné pasy kraje Vysočina a mým pomocníkem v časopisu Vysočinka.

Váš redaktor Punťa

Zdroj: časopis Vysočinka

 

REKLAMA

 Rodinné pasy kraje Vysočina na Facebooku

REKLAMA