![krematorium_ceske_budejovice](/images/stories/IKONY_2010/krematorium_ceske_budejovice.jpg)
Rekonstrukční práce vyjdou na částku okolo 16 milionů korun a hradí je město z rozpočtu. "Nejdražší položkou je nová kremační pec, kotelna a také zateplení obřadní síně," uvedla Kateřina Vrbová.
Krematorium muselo z důvodu bouracích a stavebních prací v zázemí přistoupit k mimořádnému opatření, kdy se obřady se zesnulými konají nyní jen dvakrát týdně. "Obřady jsme omezili na čtvrtky a pátky," uvedla ředitelka krematoria. Ročně se zde podle jejich slov uskuteční žeh zhruba 2,5 tisíce zesnulých.
Kromě technického zázemí a nové kotelny, je součástí rekonstrukce i zateplení obřadní síně.
"Toto nelze dělat za provozu, proto po dobu této části rekonstrukce přesuneme obřady do hřbitovní kaple, kterou lze využívat pro církevní i civilní obřady," podotkla Vrbová.
Pro případ, že by z nějakého důvodu v době rekonstrukce a stavby nové pece nebylo možné provádět zde žehy, má českobudějovické krematorium smluvně zavázáno zařízení v Jindřichově Hradci. O této skutečnosti by pak vedení zařízení všechny zesnulé vždy dopředu informovalo.
Před časem dostala obřadní síň i novou klimatizaci. "Budova je postavena v socialistickém stylu a to také napovídá zařízení, pojetí i architektonickému vzhledu. Navíc na první pohled velký objekt je ve skutečnosti velmi malý a například kremační zázemí je umístěno v zadní části, přímo na chodbě," dodala Kateřina Vrbová.
Kromě krematoria provozuje Pohřební služba města České Budějovice, která je příspěvkovou organizací, i přilehlý hřbitov sv. Otýlie a hřbitov v Mladém.
zdroj: MEDIAFAX