REKLAMA

Havrany, sokoly, racky na Vrbenských rybnících i včely na budějovické radnici může veřejnost sledovat prostřednictvím webových kamer již dlouho. Nově však jsou tyto kamery soustředěny na jednom místě městského webu: www.c-budejovice.cz/priroda-online.

Sokoli hnízdí na komíně teplárny ve Vrátě od roku 2017, webové kamery sledující ostrůvky na Vrbenských rybnících byly instalovány po dokončení projektu regenerace lokality.  Monitoring havranů byl zahájen v březnu 2021 ve spolupráci Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Jihočeského ornitologického klubu, města České Budějovice a kreativního centra Rabenštejnská 2020.

REKLAMA

Webová kamera je instalována také na střeše českobudějovické radnice, kde snímá pohyb u včelích úlů. O zde umístěná čtyři včelstva se již od roku 2013 stará Aleš Mikšátko, včelař a vedoucí oddělení správy zeleně českobudějovického magistrátu.

„Když jsme začínali, nebylo úplně obvyklé chovat včely na střeše úřadu ve městě. Turisté a návštěvníci prohlídek radnice se často ptají, jak „městským“ včelám takové umístění prospívá a jak kvalitní je jejich med. Výsledky analýz Výzkumného ústavu včelařského v Dole už před léty prokázaly, že vzduch ve městech nemá na kvalitu medu žádný vliv. Včely umí případné škodliviny z medu spolehlivě odfiltrovat,“ vysvětlil náměstek primátora Ivo Moravec.

Aleš Mikšátko k tomu dodal, že včelám se na střeše radnice se od začátku velmi dobře daří. Přispívá k tomu i konstrukce úlu, která je přizpůsobena tak, aby včely byly schopné zdárně překonat i parné letní dny. „Ani v zimním období jsme dosud nezaznamenali žádné neobvyklé ztráty, což je v současnosti dobrá zpráva. Odhaduji, že letošní první vytáčení medu by mohlo přinést pěkný výnos,“ hodnotí včelař.

Radniční med, jak je med stáčený do malých skleniček nazýván, bývá jako dárek věnován významným návštěvám radnice a je rovněž k zakoupení v městském Turistickém informačním centru.

REKLAMA