REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

nemocnice havlickuv brodDíky vzájemné spolupráci endokrinologické ambulance pro těhotné a ambulance klinické psychologie v Nemocnici Havlíčkův Brod vznikl projekt studie, zkoumající možný dopad poruchy funkce štítné žlázy v těhotenství na rozvoj rozumových schopností dětí.  Jde o zjišťování IQ dětí zábavnou formou. Do projektu se zapojili některé základní školy v okrese.

Vážné onemocnění jako je hypotyreóza má velmi negativní dopad na dítě takto nemocné matky. Zatím ale není jasné, jaký dopad mají mírnější formy nemocí funkce štítné žlázy. K tomu je zacílena naše vznikající studie. Pod odbornou garancí profesora MUDr. Jiřího Horáčka, CSc. II. interní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové tak vzniká v ČR unikátní projekt. 

REKLAMA

„Ve studii se chceme zaměřit na výkon rozumových schopností, tedy stanovit IQ u dětí, jejichž matky se v průběhu těhotenství léčily s poruchou funkce štítné žlázy, a srovnat tyto výsledky s dětmi, u jejichž matek se v tomto ohledu problém nevyskytl. Cílem našeho výzkumu je zjistit, zda dochází k významnému snížení výkonu rozumových schopností u dětí matek s tyreopatií, a taktéž upozornit zdravotní pojišťovny na potřebu provádět vyšetření štítné žlázy u těhotných žen a plně toto vyšetření hradit, sdělila MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

Vyšetření provádí psycholožka, PhDr. Irena Komendová v ambulanci klinické psychologie v Nemocnici Havlíčkův Brod. Pro získání co největšího počtu dětí jsme oslovili některé základní školy v Chotěboři a okolí, kde za souhlasu rodičů jsou vyšetřovány děti přímo ve škole a rodiče tak ušetří čas i peníze. Studie se v tuto chvíli účastní ZŠ a MŠ Maleč, ZŠ Smetanova Chotěboř, ZŠ Chotěboř Buttulova, ZŠ a MŠ Uhelná Příbram. O účast ve studii projevily zájem ZŠ Nová Ves u Chotěboře a ZŠ Konečná v Havlíčkově Brodě. Všem zúčastněným školám patří náš dík. 

 „Vyšetření trvá 60 až 90 minut, je pro děti zábavné a pestré. Využívám například skládanky, skládání obrazců z kostek, jednoduché počty, tvoření nadřazených pojmů a podobně. Střídají se různé úkoly, které mapují všechny schopnosti tvořící celkový intelekt dítěte,“ prozradila PhDr. Irena Komendová. S výsledky vyšetření jsou rodiče dítěte obeznámeni písemně. Vyšetření je zcela zdarma, děti nezatěžuje a pro rodiče může být dobrým vodítkem např. v plánování dalšího vzdělání a k dalšímu rozvoji schopností dítěte. Vyšetření může odhalit i vývojové poruchy učení a pomoci dítěti i rodičům porozumět potížím, se kterými se ve škole setkává. 

Do projektu se mohou zapojit i rodiče s dětmi, kteří nebudou osloveni ve škole či v endokrinologické ambulanci Nemocnice Havlíčkův Brod. Výzkum se týká dětí narozených v letech 2004 až 2006 a podmínkou pro vyšetření je dovršení 6 let věku. Matka dítěte by měla vědět, zda se u ní během těhotenství objevila porucha funkce štítné žlázy či nikoli. Tuto informaci je možno zjistit na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. V případě zájmu o vyšetření dítěte se zájemci mohou obrátit přímo na PhDr. Irenu Komendovou, a to na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Nemocnice Havlíčkův Brod se již v předchozích letech zapojila do studie, kdy byly aktivně vyhledávány těhotné ženy s onemocněním štítné žlázy. Přesněji v letech 2004 až 2008 a pro ženy pojištěné u VZP částečně i v letech 2009 a 2010 probíhala tato studie v našem regionu. Vyšetření prováděla MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D. z endokrinologické ambulance pro těhotné ženy Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Havlíčkův Brod taktéž ve spolupráci s profesorem MUDr. Jiřím Horáčkem, Csc. z II. interní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Do studie se zapojili všichni gynekologové z regionu Havlíčkův Brod, jmenovitě MUDr. Zdeněk Babička, MUDr. Anna Janovská, MUDr. Bohumil Klatovský, MUDr. Věra Melounová, MUDr. Miloslav Pospíšil, MUDr. Karel Přibyl, MUDr. Oldřich Šottner, MUDr. Libor Šťastný, MUDr. Oldřich Štěpánek i lékaři gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod pod vedením primáře MUDr. Pavla Antonína. 

Výsledkem studie bylo zjištění, že 14,9% z vyšetřených žen mělo alespoň jeden abnormální výsledek ze dvou vyšetřovaných parametrů charakterizujících funkci štítné žlázy.Všem těmto ženám bylo nabídnuto endokrinologické vyšetření. Autoimunitní zánět štítné žlázy, nejčastější a skrytě probíhající choroba štítné žlázy u žen v naší populaci, byla zjištěna u 8,5 % vyšetřených žen z celého souboru. Tyto ženy byly během gravidity a po porodu bedlivě sledovány a vyšetřovány v pravidelných intervalech. Celkem 6,5 % žen potřebovalo v průběhu těhotenství léčbu hormony štítné žlázy.

V současné době není bohužel v naší republice prováděno vyšetřování všech těhotných žen na choroby štítné žlázy. Vyšetřeny jsou jen ženy, které mají nějaké rizikové faktory, tj. výskyt onemocnění štítné žlázy u ženy v minulosti; výskyt onemocnění štítné žlázy v rodině; DM 1.typu či jiné autoimunitní onemocnění u gravidní ženy; přítomnost strumy nebo příznaky hypotyreózy, předchozí spontánní potrat u vyšetřované těhotné a kouření. 

„Naše výsledky podporují názory, že vyšetření štítné žlázy má být součástí prenatálního vyšetření všech těhotných žen v trimestru,“ zhodnotila výsledky MUDr. et. Mgr. Sylvie Špitálníková PhD. Pokud jsou vyšetřovány pouze ženy s rizikovými faktory, unikne pozornosti důležitá část těhotných s významnými změnami funkce štítné žlázy /v našem souboru by to bylo - podle volby rizikových faktorů- 44-70 % těhotných žen, které již potřebovaly sledování a léčbu/. „Statistická analýza našich dat navíc ukazuje, že významnými diskriminujícími faktory z výše uvedených byly pouze tyreopatie v osobní a v rodinné anamnéze, a tyto údaje rozhodně nestačí k zachycení ani poloviny žen s již přítomnými laboratorními abnormalitami ve funkci štítné žlázy. Tyto alarmující výsledky nás vedou k pokračování v naší snaze o zavedení plošného vyhledávání těhotných žen s onemocněním štítné žlázy,“ dodala MUDr. Špitálníková.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA