REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Mládežnické lední sporty v Jihlavě stojí podle magistrátu města na hraně své existence. Sportovci Dukly Jihlava – mládež budou muset platit hodiny tréninku na ledové ploše včetně času, který na ledu strávili od počátku tohoto roku. Rodiče tří stovek dětí se budou muset složit na asi sedm milionů korun ročně.

„To je konec mládežnického hokeje a krasobruslení v Jihlavě. Jde o průměrný nárůst více než 20 tisíc korun na jednoho hokejistu a krasobruslařku spolku Dukla Jihlava  mládež,“ nepochybuje o vývoji předseda výkonného výboru Petr Koláček.

REKLAMA

Děti a mládež budou podle informací z magistrátu platit za led v důsledku podnětu, který ministerstvu financí dal spolek Sport Hokej Vysočina. Podnět podepsaný čelními představiteli spolku, Tomášem Kotrbou a Petrem Buzkem, poukazuje na to, že mladí hráči a krasobruslařky Dukly Jihlava  mládež mají led na nově vybudovaném sportovišti v Tyršově ulici zdarma, zatímco ostatní zájemcí musí čas na ledě hradit. Skutečnost je taková, že náklady na provoz ledu, kdy ho využívá Dukla Jihlava – mládež, hradí město ve formě provozní ztráty.

„Ministerstvo nenašlo chyby ani na straně poskytovatele ROP Jihovýchod, ani na straně příjemce, kterým je město Jihlava, doporučilo však, aby i Dukla Jihlava – mládež za led na zimáčku platila standardní částky včetně DPH. Nevyhovění tomuto doporučení může vést k dalším kontrolám jiných institucí, jakkoliv mohou mít na současnou situaci odlišné názory,“ podotkl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Jak doplnil, Dukla Jihlava – mládež je samostatná organizace, a může tak například využívat různé zdroje financování. Držitelem registračních práv jejích dětských hráčů a práv na soutěže je však městská společnost HC Dukla Jihlava, s.r.o. „Je administrativně méně náročné, levnější, transparentnější a logické, že dosud byla mládež na ledě zdarma a město přímo krylo náklady spojené s jejich činností. Je to pouze jiná forma dotace pro tento spolek. Pokud by děti a mládež byly členy přímo hokejového klubu Dukla Jihlava, také by za led neplatily. Dukla Jihlava – mládež by ale neměla možnost čerpat dotace například od Českého svazu ledního hokeje,“ připomněl jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban, proč je vhodnější samostatnost mládežnické organizace.

Situaci mohou na dubnovém jednání zachránit zastupitelé města

Dukla Jihlava – mládež podává k Zastupitelstvu města Jihlavy žádost o dotaci 6.717.000 milionu korun. „Pokud by se zastupitelstvo většinově rozhodlo Duklu Jihlava – mládež nepodpořit, což je jeho pravomoc, tak to musíme respektovat, ale byl by to konec mládežnického hokeje. Už takto dávají rodiče do sportu svých dětí velké částky, nedokážu si představit, že by měli dávat několikanásobně více,“ vyjádřil se Petr Koláček.

Pokud zastupitelé dotaci odsouhlasí, klub může minimálně rok fungovat dál. Město však bude platit de facto samo sobě za svůj led, peníze budou procházet zbytečnou administrativou. „Tuto variantu město Jihlava zvažovalo už v době před spuštěním provozu zimáčku, ale logické důvody vedly k tomu jít pro mládež cestou ledu zdarma, respektive hradit jejich činnost v rámci provozu sportoviště. Slabinou zvolené varianty je to, že ji někdo může napadnout, což se teď stalo. K ničemu lepšímu to ovšem nepovede,“ uvedl Jaroslav Vymazal, který byl v pozici primátora města u výstavby a rozjezdu zimáčku.

„Dukla Jihlava – mládež v uplynulých měsících některým svým členům, kteří nesouhlasili s prací klubu, dala možnost realizovat se v jiných organizacích a rozešla se s nimi. Od té doby se klub potýká s řadou až absurdních kontrol. Například u Úřadu pro ochranu osobních údajů někdo napadl to, že na webu klubu bylo blahopřání k narozeninám hráčů, funkcionáři klubu museli zase na odboru životního prostředí na základě udání dávat do souladu s předpisy likvidaci zlomených hokejek apod. Společnost HC Dukla Jihlava zažila v posledních týdnech třeba kontroly finančního úřadu, organizace Transparency International nebo inspektorátu práce. Také město Jihlava a jeho postupy jsou předmětem rozsáhlé kontroly ze strany poskytovatele dotace a ministerstva financí a je nuceno vysvětlovat i nepravdivé skutečnosti, které byly uvedeny ve zmíněném podnětu,“ řekl závěrem Radek Tulis.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA