REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Už jen tři dny zbývají do začátku třiadvacáté dokumentární Ji.hlavy. Festival odstartuje světovou premiérou filmu Jakuba Felcmana Jaroslav Kučera Deník. Na slavnostním zahájení bude rovněž předána cena pro nejlepší krátký dokument; ceny pro letošní ročník navrhl čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej. Cenu za přínos světové kinematografii udělí festival na slavnostním zakončení kazachstánskému režisérovi Sergeji Dvorcevoji, který je také autorem letošní ji.hlavské znělky. V dalších dnech se pak návštěvníci mohou těšit na virtuální realitu, diskuse v rámci Inspiračního fóra, anebo na vysázení sadu.

REKLAMA

Felcmanův zahajovací film je poctou Jaroslavu Kučerovi, jednomu z nejoriginálnějších kameramanů československé nové vlny, a rovněž jeho ženě, režisérce Věře Chytilové. „Letos by se dožili devadesáti let. Jsme moc rádi, že právě tímto osobním a objevným filmem můžeme uctít jejich výročí,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Jaroslav Kučera navíc včera obdržel in memoriam Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.  

„Je to skutečný filmový deník, který obsahuje jak skromné výjevy z rodinného života, tak obrazové experimenty a zkoušky. Připomíná zprávu, která byla mnoho let zavřená v láhvi – a my jsme ji vytáhli. Snažili jsme se, aby zůstala neporušena, nezohýbaná. Naslouchali jsme materiálu a snažili se zachovat svět Jaroslava Kučery takový, jaký byl,“ říká o filmu Felcman. Dodává, že jde o osobní pohled na bouřlivá šedesátá léta, na náraz let sedmdesátých, ale i o příběh jednoho vztahu a dospívání dětí. „Je to materiál, jaký má ve svém osobním archivu dnes takřka každý, ovšem tento pořídili dva výsostní filmaři: osobnosti, které zásadně ovlivnily podobu českého filmu. Čím otevřenější a pozornější pohled diváka, tím více se filmový materiál dokáže odměnit,“ říká režisér. Hudbu k filmu složil Aid Kid.

Ceny od Aj Wej-weje

Novinkou třiadvacáté Ji.hlavy bude podoba festivalových cen. Ty letošní navrhl čínský umělec Aj Wej-wej. „Oslovili jsme ho s nabídkou vytvořit pro letošní Ji.hlavu festivalové ceny, protože Aj Wej-wej je nejen výrazná postava uměleckého světa, ale i aktivista a filmař. Právě jeho filmovou tvorbu jsme představili v roce 2012, kdy byl čínským režimem držen v domácím vězení,“ říká Marek Hovorka. „Aj Wej-wej ve svých projektech propojuje obyčejné lidi s uměním a umění s politikou, do které skrze své umělecké realizace vrací sociální a lidskoprávní témata. Jeho umělecké dílo je velmi různorodé, vyniká i sochařskými nebo architektonickými realizacemi. Za tím vším ale vidím Aj Wej-weje, člověka s digitální kamerou v ruce, která se v Číně proměnila v jednu posledních zbraní nerovného boje s komunistickou čínskou státní mocí, jak to známe z jeho filmu Disturbing The Peace, uvedeného v Ji.hlavě před sedmi lety,“ dodává Hovorka.  Cena bude představena při zahájení festivalu. Jako první ji získá vítěz soutěžní sekce Krátká radost. O té mohou do zítřka rozhodnout diváci v hlasování na Dafilms.cz, kde jsou soutěžní filmy ke zhlédnutí. 

Cenu za přínos kinematografii si odnese kazachstánský režisér Sergej Dvorcevoj, autor letošní ji.hlavské znělky. „Přesně dvacet let poté, co jeho film Den chleba získal historicky první cenu jihlavského festivalu, představí Dvorcevoj v Ji.hlavě svou kompletní retrospektivu a převezme ocenění,“ říká Hovorka. „Jeho přínos je nesporný. Právě Dvorcevoj stál v devadesátých letech na samém počátku tendence sbližování hraných a dokumentárních filmů. Zatímco v dokumentech dokázal vybudovat silné obrazy ve chvílích naprosté všednosti, v hraných filmech natáčí s neherci v autentických prostředích tak, aby docílil co největší opravdovosti. Je nenápadným mistrem, který jako by natáčel stále tentýž film, v jehož středu je člověk bez privilegií, člověk vedoucí zápas o vlastní život, se stále přítomnou důstojností, humorem a vnitřní krásou,“ říká o laureátovi Hovorka. 

Virtuální realita zve mezi otrokáře

Letošní Ji.hlava pozve diváky také do virtuální reality. Slibuje největší přehlídku VR-děl u nás a nabídne jak VR-kino, tak instalace: představí lineární 360° filmy ve čtyřech komponovaných programech, ale také interaktivní zážitky (jejich instalacím je vyhrazeno šest prostorů v DKO). „Ve VR-zóně budou k vidění například díla, která staví na dojmu realističnosti a posilují prožitek svědectví v konkrétním časoprostoru,“ přibližuje dramaturgyně VR Andrea Slováková dokumenty, jako nigerijské Dcery Chiboku, pojednávající o únosu téměř tří stovek dospívajících dívek teroristickou skupinou Boko Haram v roce 2014, nebo americký snímek Flotila duchů tematizující moderní otroctví na indonéských rybářských lodích. „Nebudou chybět ani instalace, které rozvíjejí reálné podněty fantazijními přesahy; vtahují diváka do interpretací výtvarných děl, zprostředkovávají nadreálné zážitky odkazující k filozofickým či existenciálním otázkám nebo vytvářejí svébytné světy, vybudované z prvků skutečnosti. Třeba instalace Re-Animated, která vytváří rovnou celý svět,“ dodává Slováková. Denní vstupenka do VR-zóny přijde s akreditací na 80 korun, bez akreditace pak na dvojnásobek.

Klimatická krize i žena ve třetím tisíciletí

Klimageddon, Proměny ženy, Re:demokracie, Bůh & Co., Made in China – a hlavně Jak se nebát. To jsou hlavní témata letošního Inspiračního fóra, které proběhne letos podeváté a během šesti festivalových dnů otevře šest klíčových témat a představí více než sto hostů z celého světa ve více jak třiceti diskusích. „Živé debaty po projekcích patří neodmyslitelně k Ji.hlavě a mnozí režiséři se právě díky nim na festival rádi vrací, stejně jako diváci. Inspirační fórum ale do Ji.hlavy vneslo zcela novou intenzitu, propojuje vzdělané a zvídavé festivalové publikum s inspirativními osobnostmi v soustředěném diskusním formátu,“ říká Marek Hovorka, který fórum před devíti lety založil.

Co konkrétně bude letos na programu? O klimatické krizi jako o výzvě bude diskutovat přední americký odborník na životní prostředí Bill McKibben, jehož kniha Konec přírody vydaná v roce 1989 vizionářsky vystihla dnešní stav klimatu. Dále vystoupí Isabella Salton, ředitelka brazilské environmentální organizace Instituto Terra, která bojuje za záchranu brazilského pralesa nebo jihlavský rodák Aleš Palán, jehož kniha rozhovorů s šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině se stala bestsellerem. 

Jeden den bude věnován postavení ženy ve společnosti. Na téma Proměny ženy budou debatovat třeba Fawzia Koofi, bojovnice za ženská práva a kandidátka na post afghánské prezidentky, dagestánská spisovatelka Alisa Ganieva, která svoji prvotinu Salaam, Dalgat! musela napsat pod mužským pseudonymem, aby unikla škatulce „psaní pro ženy“ nebo primátorka Jihlavy Karolína Koubová. 

Demokracie i africké drony

Dalším velkým tématem devátého Inspiračního fóra je krize demokratické společnosti. A kdo bude debatovat? Například Sophie Howe, která už tři roky úřaduje jako ‚komisařka budoucích generací‘ ve Walesu nebo politolog a specialista strategické komunikace NATO Jonathan Terra, který působil jako diplomat v Afghánistánu a jako politologický analytik a komentátor se věnuje stavu demokracie ve Spojených státech.

Ekologické katastrofy, fake news, války o vodu a zdroje, terorismus, konec světa. To jsou katastrofické scénáře, které se zvolna stávají nedílnou součástí naší každodennosti. Na Ji.hlavě se bude letos diskutovat i o tom, „jak se nebát“ právě takových vizí a nenechat se strachem paralyzovat. Mezi hosty se objeví třeba britský futurolog Jonathan Ledgard, autor konceptu nákladních dronů a dronových letišť pro Afriku, Američan mexického původu, spisovatel a bývalý člen pohraniční stráže Francisco Cantú nebo ředitel Horáckého divadla Ondrej Remiáš.

 Dalším objektem zájmu letošního Inspiračního fóra je také Čína. Vystoupí zde například norský politolog Stein Ringen nebo tuzemský analytik Tomáš Rezek, který se zabývá kybernetickou bezpečností a kriminalitou. Den s názvem Bůh & Co. se pak zaměří na téma katolické církve, jejího smyslu v dnešním světě i dalšího směřování. Hostem bude první český vojenský kaplan, biskup Tomáš Holub. V církvi patří k progresivnějším proudům: jednoznačně odsuzuje nacionalismus stejně jako „stavbu ideologických barikád proti genderu“.

A taky jablka a hrušky!

Máte rádi ovoce? Ji.hlavský festival letos ve spolupráci s městem Jihlava zakládá ovocný sad, který se bude každoročně rozšiřovat. Sad složený z jabloní, hrušní, slivoní a ořešáků vznikne na zelené ploše v ulici Rantířovská. „Výsadba ovocného sadu se dá chápat jako symbolické gesto vyzývající k přeměně míst, ve kterých žijeme a která budou s postupující klimatickou změnou stále hůř obyvatelná, pokud nenajdeme nový způsob jak žít lépe s přírodou a v ní,“ říká Ľuboš Slovák, od letoška ekologický ombudsman Ji.hlavy. „Pár stromů samozřejmě nezmění svět ani město, k tomu jsou potřeba hluboké systémové změny. Snad se ale festivalu podaří přispět svým dílem k veřejné diskusi, jež může pěstovat podobné semenáčky proměny ve společnosti,“ dodává Slovák. Sázet se bude v pátek 25. října dopoledne. Podrobné informace o akci najdete na www.ji-hlava.cz a na facebooku.

REKLAMA