REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V zimních měsících se policisté mimo jiné věnují také častějším kontrolám chatových oblastí, kam majitelé chat jezdí v tomto období jen výjimečně. Takové příležitosti využívají právě pachatelé k vloupání, kteří odcizí vše, co mohou následně zpeněžit nebo objekt využijí jako jejich dočasný příbytek. Navíc svým jednáním mnohdy způsobí značné škody, jejichž napravování stojí majitele chat často nejen značné úsilí, ale také velké peníze.

Policisté se na kontroly rekreačních objektů zaměřují v denní i noční dobu. Při větších kontrolách do terénu vyráží několik policejních hlídek i s policejními psovody. Jedna z kontrol proběhla na konci minulého týdne na Pelhřimovsku. Do akce byli zařazeni policisté z obvodního oddělení v Pelhřimově a policejní psovod se služebním psem Akimem.

REKLAMA

Policisté se zaměřili na kontrolu rekreačních objektů v katastrálním území obcí Ondřejov, Částkovice a Vlásenice. Během dopoledne policisté zkontrolovali pětačtyřicet chat, a to nejen to, zda nejsou vykradené či poškozené, ale také jejich řádné zabezpečení. U zkontrolovaných objektů policisté nezjistili, že by došlo k jejich narušení. V jednom případě však našli u chaty v zámku kůlny zapomenuté klíče. „Objekt jsme zkontrolovali, klíče zajistili a následně vyhledali majitele, kterému jsme zapomenuté klíče předali,“ shrnul průběh kontroly npor. Mgr. Bc. Ondřej Fučík, zástupce vedoucího obvodního oddělení Pelhřimov.

V loňském roce policisté na Pelhřimovsku prověřovali osmadvacet případů vloupání do rekreačních objektů, z nichž devět případů objasnili. V porovnání s rokem 2017 došlo k poklesu o jeden případ. V roce 2018 činila objasněnost 32,1%, což je velmi dobrý výsledek. Ve stejném období předchozího roku policisté prověřovali devětadvacet případů a objasněnost činila 20,6%, tedy šest objasněných případů.

K nejvíce případům vloupání do chat došlo v roce 2018 na území obvodního oddělení Pelhřimov. Policisté zde zadokumentovali dvanáct případů, z nichž devět případů objasnili. Dále došlo k devíti případům vloupání v teritoriu obvodního oddělení Pacov, čtyři případy prověřovali humpolečtí policisté a tři případy policisté z Kamenice nad Lipou.

Během letošního ledna policisté územního odboru Pelhřimov zadokumentovali tři případy vloupání do rekreačního objektu. Dva případy se jim podařilo objasnit.

Pachatelé se do chat vloupávají především přes zajištěná okna a dveře za použití násilí. Nejčastějším cílem je v rekreačním objektu zahradní nářadí, motorové pily, elektronika, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje. Pachatelé odcizí prakticky všechno co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Dále také využívají chaty zvláště v chladném počasí k přespání. Škoda v těchto případech majiteli vznikne poškozením dveří popřípadě okna a zařízení chaty.

Dopadení pachatele je v případě vloupání do rekreačních objektů velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop. Práci policistům znesnadňuje i to, že se v těchto lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky vloupání a poskytnout policistům důležité informace.

Majitelům chat doporučujeme, aby si ve svých chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které je možné využít k páčení.

Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Uklizený sníh budí zdání pobytu majitele v objektu. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.

Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je také pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, kterou policisté mohou následně využít při pátrání a identifikaci odcizených věcí.

REKLAMA