REKLAMA

prague_pride_01V hlavním městě odstartuje ve středu historicky první Festival tolerance – Prague Pride. Čtyřdenní akce vyvrcholí v sobotu 13. srpna pochodem hrdosti v karnevalovém stylu a pouliční party, organizátoři akce očekávají přes sedm tisíc návštěvníků.

"Je to festival o toleranci, různorodosti naší společnosti, o teplé kultuře a také o lidských právech. Je to festival pro všechny, nejen pro gaye, lesby nebo transsexuály," vysvětlil význam akce předseda občanského sdružení Prague Pride Czeslaw Walek.

Účastníci během oslav mohou v metropoli navštívit přes 70 akcí na více než 30 místech po celé Praze. Nebudou chybět workshopy, divadelní a filmová představení, prohlídky města pro mimopražské s průvodcem nebo piknik v Riegrových sadech, ale i dětský den a vyjížďka na parníku.

"Průvod hrdosti" odstartuje v sobotu z Náměstí republiky ve 13 hodin přes spodní část Václavského náměstí, Národní třídou a vyvrcholí hudebním festivalem na Střeleckém ostrově.

Na hudebním festivalu vystoupí zpěvák Jimmy Somerville (UK), ukrajinská kapela Kazaky, z českých interpretů akci podpoří kapela Charlie Straight, zpěvačka Tonya Graves nebo Leona Machálková a další. Vstup na koncert je zdarma.

Akce vyvolala řadu protestů. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" a nesouhlasí s tím, že nad akcí převzal záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Jeho výroky ovšem pobouřily 13 velvyslanectví, které akci podpořily.

Za vyjádření Hájka se ovšem prezident Václav Klaus postavil. Podle prezidentova názoru tato manifestační akce by neměla mít záštitu pražského primátora. Karneval není projevem homosexuality, ale homosexualismu, jehož se Klaus obává. Současně ostře zkritizoval dopis jednotlivých velvyslanectví, považuje ho za vměšování do vnitřních záležitostí země.

Myšlenku Prague Pride podpořil dopisem bývalý premiér Jan Fischer. Ze známých osobností to byla režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová, zpěvačka Marta Jandová a mnoho dalších.

Pořadatelé akce navazují na hnutí Gay Pride, které začalo v roce 1969 v Americe, kdy se objevily první protesty amerických leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob proti policejním zátahům. Praha patří mezi poslední velká evropská města, kde se akce doposud nekonala. Prides mohli Češi zažít již v Brně nebo Táboře.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA