REKLAMA

strakoniceArcheologický průzkum probíhající souběžně se stavebními pracemi na II. etapě rekonstrukce Velkého náměstí odhalil další kousek historie Strakonic. Ve výkopu asi 30 metrů před nárožím Lázeňské ulice a Velkého náměstí byla v hloubce 120 centimetrů pod současným povrchem nalezena část valounové dlažby, která tvořila původní povrch Velkého náměstí v období pozdního středověku a časného novověku.

„Dataci dlažby nám umožnila kolekce keramiky získaná z mocné vstvy nad dlažbou tvořené především uhlíky a přepálenými zlomky mazanic,“ vysvětluje Jiří Valkony ze společnosti Archaia Jih, která zajišťuje archeologický dohled na stavbě. „Tato vrstva je zatím pracovně interpretována jako relikt požáru.“

Vzhledem k tomu, že spáleniště již nebylo z veřejného prostranství uklizeno, muselo podle archeologů jít o událost s fatálními následky. Při pohledu do dějin Strakonic by se tedy mohlo s největší pravděpodobností jednat o následky požáru z 3. října 1626.

„Tehdy vyhořelo 176 domů a v dějinách města je tento požár považován za nejničivější,“ doplňuje Jiří Valkony. Zmíněné době odpovídají i nalezené keramické úlomky.
REKLAMA