REKLAMA

trhy bramboryV pořadí již druhé farmářské trhy se uskuteční v sobotu 27. srpna na prvním nádvoří strakonického hradu. V době od 8.00 do 12.00 hodin zde můžete zakoupit kromě čerstvého ovoce a zeleniny od místních pěstitelů také například domácí sýry, klobásy, med i řemeslné výrobky. Další trhy se budou konat každou sudou sobotu až do 22. října.

Akci pořádá ekoporadna při Šmidingerově knihovně ve spolupráci s městem Strakonice, muzeem středního Pootaví a MAS LAG Strakonicko. Co obnáší přípravy farmářských trhů, jakým způsobem jsou kontrolovány nabízené produkty a na co se můžeme tentokrát těšit, jsme zjišťovali od hlavního organizátora Ing. Jana Juráše.

REKLAMA

Jaké pocity máte po konání prvních farmářských trhů ve Strakonicích? 

Účast návštěvníků byla obrovská, odhaduji ji zhruba na dva až tři tisíce lidí. To jsem nečekal a velmi mě to potěšilo. U prodejců je spíše všeobecný problém nezájmu o prodej farmářských produktů. Na počet oslovených producentů, bylo jich určitě několik set, se počet 17 prodejců, kteří skutečně dorazili, může zdát nízký. Ve srovnání s okolními městy ho však považuji za úspěch.

Je první hradní nádvoří vhodným prostorem pro jejich pořádání?

První hradní nádvoří bylo vybráno z několika variant a jako jedno z mála splňuje všechny požadavky - jak na technické a hygienické zázemí (elektřina, voda, WC, parkování atp.), tak i dodává trhům určitou atmosféru. 

Jakým způsobem hlídáte, aby se zde neprodávala například zelenina z velkoskladů?

Pohlídat původ produktů považuji za prioritu strakonických farmářských trhů. Je to možné několika způsoby. U klasických farmářů díky registraci zemědělského podnikatele, u prodejců živočišných produktů požadujeme veterinární registraci. U prodejců přebytků ze dvora je zárukou hlavně osobní kontakt. V neposlední řadě také hraje roli sezónnost produktů. Prodejce, který není schopný doložit původ svého zboží, má smůlu.

Zvýšil se po konání prvních trhů zájem prodejců, řekli si to mezi sebou?

Na to je zatím asi brzo, neboť teprve sbírám přihlášky pro druhé trhy, ale věřím, že tomu tak do budoucna bude.

Co se bude prodávat tentokrát? 

Udělalo mi radost, že drtivá většina prodejců, kteří se zúčastnili prvních trhů, potvrdili svojí účast i na druhých. A to včetně řemeslných výrobců. Což je znamení, že pro ně trhy byly obchodně zajímavé. Takže se opět můžeme těšit na čerstvou zeleninu (brambory, česnek, rajčata), med, sýry atd. Ze zmiňovaných řemeslníků například drátkovaná dekorace, proutěné výrobky, věnce…

Můžete trochu popsat organizaci. Co všechno musíte zajistit, kolik to stojí a kdo vám pomáhá? Pokud bych měla přebytky ovoce z vlastní zahrady nebo bych pekla třeba výborné štrúdly a chtěla je nabídnout k prodeji na farmářských trzích, co bych pro to musela udělat?

Před prvními trhy jsem musel absolvovat byrokratické kolečko, bylo třeba zajistit technické zázemí a oslovit možné prodejce. S organizací pomohla strakonická radnice a Muzeum středního Pootaví poskytnutím prostoru k jejich konání, vyřešením některých technických úskalí, propagací a zapůjčením stánků pro prodejce. S pomocí MAS LAG Strakonicko jsem oslovil producenty oceněné regionální značkou „Prácheňsko“. Odezva však byla minimální. 

Celkové náklady na uspořádání akce nebyly díky uvedené spolupráci nikterak vysoké, proto i poplatky pro prodejce jsou víceméně symbolické. 

Každý, kdo by měl zájem o prodej, mě může kontaktovat, domluvit podrobnosti a sepsat přihlášku, samozřejmě pokud splní všechny podmínky.

Také máte kritické ohlasy kvůli názvu „farmářské“. Uvažujete o přejmenování na „selské“?

Žádné takové ohlasy jsem zatím nezaznamenal a o přejmenování neuvažuji. Označení farmářský je pro tyto akce zažité. Není tak podstatné, jak to budeme nazývat, důležitější je, že zde lidé s jistotou nakoupí kvalitní regionální produkty.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Mediální tréninky a komunikační poradentství od profesionálního týmu pHmedia

 

 

 

 

 

REKLAMA