OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

elektroObyvatelé kraje Vysočina si neumí představit život bez velkého množství různých elektrospotřebičů. Nejvíce by jim chyběly fax, smartphone, lednice či pračka. Naopak lidé v kraji zanevřeli na klasický fotoaparát nebo walkman. Informace vyplývají z průzkumu, který si nechaly zpracovat neziskové společnosti ASEKOL a ELEKTROWIN. Ty se zabývají zpětným odběrem a recyklací elektrozařízení a každé dva roky mapují postoje spotřebitelů.

Průzkum proběhl formou osobního dotazování více než 1 200 respondentů a reflektoval jejich postoje a chování v rámci zpětného odběru elektrozařízení. Téměř 90 % respondentů považuje třídění elektroodpadu za přínosné pro životní prostředí a 71 % z nich si myslí, že není složité pro životní prostředí něco udělat. „Oproti celorepublikovému průzkumu mají obyvatelé kraje Vysočina nižší znalosti týkající se nakládání s vysloužilým elektrozařízením,“ říká Jiří Remr z agentury Markent.

REKLAMA

„Obecně lze říci, že zájem o ochranu životního prostředí se stále zvyšuje. S tím narůstá i zvýšená poptávka o informace spojené s tříděním elektra, podle průzkumu o ně tři čtvrtě populace stojí,“ vysvětluje Hana Ansorgová ze společnosti ASEKOL. Přesto však praxe zaostává za teorií, neboť elektrospotřebiče v konečném důsledku třídí jen necelá polovina lidí. „Co se týče drobných spotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice nebo mobily, je aktivita Čechů ještě horší – k recyklaci se jich dostane jen necelých 25 %. Lidé stále velkou část z nich bohužel vyhazují do směsného odpadu,“ doplňuje Taťána Pokorná ze společnosti ELEKTROWIN. Z průzkumu také vyplynulo, že 15 % obyvatel Kraje Vysočina si myslí, že zpětný odběr je módní výstřelek. V porovnání s celou ČR je tento podíl nižší o 5 %. Více než třetina populace kraje přitom nesouhlasí s tím, že pro zlepšení životního prostředí nic udělat nemohou.

Lidé na Vysočině mají sběrná místa v průměru o 50 metrů dál, než je celorepublikový průměr. Celková vzdálenost od bydliště tak činí 4 036 metrů. Většinou jsou však ochotni vysloužilé elektro odvést pouze na poloviční vzdálenost. „Největší rozdíl je vidět u recyklace malých spotřebičů, kde se ukázalo, že lidé z Vysočiny ujedou v průměru 1 761 metrů, aby vysloužilce odevzdali k recyklaci. To je ve srovnání s celou republikou o téměř 500 metrů delší vzdálenost,“ upozorňuje Taťána Pokorná. 

Mnoho lidí zažilo nekorektní jednání na sběrných dvorech či v prodejnách elektra. „Občas obsluha požaduje za spotřebiče peníze, v prodejnách je zase odmítají přijmout, i když si člověk koupí nový spotřebič, ačkoliv jim to ze zákona musí umožnit,“ upozorňuje Hana Ansorgová. Pokud se lidé s obsluhou takových pracovišť nedokáží domluvit, měli by se obrátit na ASEKOL nebo ELEKTROWIN, kteří mohou zasáhnout a problém vyřešit. 8 % lidí však před odevzdáním spotřebič rozmontovalo či z něj něco odebralo, což může také být oprávněnou příčinou odmítnutí na sběrných dvorech, protože nekompletní spotřebiče se řídí regulativy zákona o odpadech, nikoli zákona o zpětném odběru.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA