Lípa širolistá, která se nachází na novoměstském katolickém hřbitově a jejíž stáří je odhadováno na 360 let, je jediným památným stromem ve městě. Lípa byla už v minulosti několikrát ošetřena, nyní je z ní torzo ve výšce 9 metrů se zbytky kosterních větví.
Město si nechalo vypracovat odborný posudek mykologa, který doporučuje strom pokácet z důvodu silného poškození dřevokaznými houbami. Rada města tak chtěla rozhodnout, zda bude strom pokácen. Podle starostky města Zdeňky Markové se pro občany otevře další citlivé téma zeleně, proto rozhodnutí odkládají.
Památný strom nelze ovšem jen tak pokácet. Pokud je strom vyhlášen jako památný, požívá potom dle zákona zvláštní ochranu. Správní orgán stanoví jeho ochranné pásmo a nechá strom označit cedulí se státním znakem. Strom je potom evidován v ústředním seznamu, který spravuje agentura ochrany přírody a krajiny. V chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy eviduje Správa CHKO kolem 4 desítek památných stromů. O případném zrušení ochrany stromu může rozhodnout příslušný orgán ochrany přírody, což je většinou odbor životního prostředí pověřený obecním nebo městským úřadem.
Podle znaleckého posudku mykologa Petra Vampola je novoměstský památný strom napadený dřevokaznými houbami spálenkou skořepatou a lesklokorkou tmavou. Hniloba způsobená těmito druhy hubových parazitů není možné léčit ani zastavit. Ve výšce 4 m navíc byly pozorovány ještě staré loňské plodnice rostoucí trsnaté dřevokazné houby rodu Pholiota, způsobující bílou jádrovou hnilobu kmene. Na základě zjištěných skutečností proto odborný mykolog doporučuje městu napadený strom odstranit, protože hrozí nebezpečí možného pádu.
K ochraně památné lípy, která byla v Novém Městě na Moravě zasazena na počest Vestfálského míru, se vyjádřila i Správa CHKO Žďárské vrchy. Jejich stanovisko k torzu památné lípy je jasné, podle nich kácení památného stromu nepřichází v současné době v úvahu. Ochránci si uvědomují, že strom není v nejlepším zdravotním stavu, ale stav není havarijní a nehrozí jeho pád. Doporučují odstranění cementové plomby a rozšíření vzniklého otvoru, aby dutina dobře větrala. Vhodná by byla i instalace nové stříšky proti zatékání vody do dutiny, uvedl Ondřej Bystřický ze Správy CHKO pro mimolesní zeleň.
Pokud by se vedení města rozhodlo při zasedání zastupitelstva k pokácení památného stromu, mohla by je postihnout sankce ve výši až půl milionu korun. Teprve městský úřad může o jeho pokácení ve správním řízení rozhodnout a to až po odhlášení jeho ochrany.
Budoucnost jediného památného stromu v Novém Městě na Moravě je nejasná
- Podrobnosti