V říjnu loňského roku podepsalo osm zdravotních pojišťoven a Ministerstvo zdravotnictví Memorandum zdravotních pojišťoven o restrukturalizaci a redukci lůžkového fondu – nemocničních lůžek. Důvodem k tomuto kroku byl pro pojišťovny a ministerstvo patrně uspoření zatím neznámého objemu peněz.
Důsledkem naplnění Memoranda by podle jeho si signatářů měl být zánik tisíců akutních lůžek v nemocnicích nebo také zánik některých oddělení. Ve druhé řadě jde i o krok směrem k případnému splnění požadavků na zvýšení platů, které ministr zdravotnictví loni lékařům slíbil v souvislosti s řešením jejich nátlaku v akci Děkujeme, odcházíme.
Výše uvedené vyústilo v hromadné výpovědi platných smluv zdravotních pojišťoven ke konci roku 2011 v koordinaci s Ministerstvem zdravotnictví. V současné době jsou v jednání podmínky nových smluv mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami pro rok 2013 a dále. Klíčovou roli při vyjednávání mají hlavně nemocnice, faktem je, že jednání o budoucím nastavení rozsahu zdravotnických služeb je prioritní i pro vedení kraje, proto se skupina složená ze zástupců krajských nemocnic i zřizovatele maximálně snaží zajistit rozsah i kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro všechny občany regionu. Stále trvám na tom, že problematika poskytování zdravotní péče se musí posuzovat z odborného, nejen administrativního pohledu.
Předpokládám, že zdravotní pojišťovny při uzavírání nových smluv s nemocnicemi zohlední kromě avizovaného ekonomického hlediska také zájmy svých klientů, s jejichž prostředky ze zdravotního pojištění, hospodaří. Při uzavírání nových smluv s jednotlivými nemocnicemi na Vysočině by tak pojišťovny měly vycházet právě z potřeb svých klientů. Dlouhým rozhodováním lhůtami nevnášet zbytečně nejistotu a strach o dostupnost zdravotní péče a její kvalitu. Zachování objemu financí ve zdravotnictví kraje je při tom nezbytné.
MUDr. Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina a předseda zdravotní komise AKČR
Úspory energie sledujte na EnergyTV
Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací