Vzájemná spolupráce Kraje Vysočina a francouzského regionu Grand Est v oblasti kultury a umění umožnila absolvovat dvouměsíční tvůrčí stáž malíři Jakubu Tomášovi z Jihlavy. V ateliérech rezidence v Camac tvořil vedle umělců z Brazílie, Mexika, Kanady, Německa, Španělska, Jižní Korey nebo Austrálie.
„Inspirace, respektive inspirační pobyty umělců probíhají oboustranně. Vysočina má už za sebou několik pracovních pobytů francouzských výtvarníků. Loni v prosinci a letos v červenci přijeli dva francouzští výtvarníci na kratší tvůrčí pobyt na zámku ve Žďáru nad Sázavou,“ připomíná náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.
Podle Jakuba Tomáše byl dvouměsíční pobyt ve Francii výrazným obdobím jeho života. Získal nejen nové přátele z řad umělců z celého světa, ale měl možnost čerpat inspiraci a hlavně tvořit. Na místě namaloval řadu větších obrazů. Fakticky jimi zaplnil celý svůj zapůjčený ateliér. Ze svých děl uspořádal také výstavu. Tomášovo dílo je charakteristické zaměřením na problém masově reprodukované a šířené vizuality. Do svých pláten, tedy dvojrozměrných obrazů, vmalovává a jakoby instaluje figurky, výstřižky postav, makety předmětů, modely, prvky ze stavebnic, ale i špejle, nůžky či kousky kartónu, které staví do zvláštních interakcí a situací, v nichž mohou rozehrát nové a nečekané významy. Jeho dílo nutí přemýšlet o samotném zrakovém vnímání reality.
Výběr umělců pro rezidenci, resp. inspirativní pobyt ve francouzských ateliérech probíhá za spolupráce francouzského centra Camac, Kraje Vysočina a tří galerií, které jsou krajskými příspěvkovými organizacemi. Finančně se na této aktivitě podílejí rovným dílem Kraj Vysočina a francouzský region Grand Est. V minulosti podobnou stáž absolvoval i malíř Jaroslav Grodl a grafik Jan Vičar.