REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

kliste01Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány a může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím. Infikovaná klíšťata, která  encefalitidu přenášejí, se vyskytují od jara do podzimu a  klíšťat i rizikových oblastí v České republice stále přibývá.

„Přestože očkování proti klíšťové encefalitidě představuje nejúčinnější ochranu, v České republice je stále proočkována jen asi pětina populace,“ uvádí MUDr. Dana Dvořáková z jihlavského Očkovacího centra Avenier. Proto  Avenier připravil na jaro, kdy je pro očkování nejvhodnější doba, speciální akci, v rámci které každý klient dostane slevu 200 Kč na první dávku vakcíny.

vakcinací by neměli váhat lidé, kteří žijí v oblastech se zvýšeným výskytem viru klíšťové encefalitidy, případně pracující v zemědělství či hospodářství nebo cestující do oblastí s vyšším rizikem výskytu, např. na dovolené - nejčastěji dojde k nákaze na procházkách, sportu v přírodě, sbírání hub či lesních plodů a zahradničení. „Mezi nejrizikovější oblasti u nás patří jižní Čechy a podhůří Šumavy, povodí Dyje, Svitavy, Svratky i Jihlavy, Plzeňsko, Opavsko, okolí Prahy, Brna a Bruntálu. Nemoc se z venkova neustále přibližuje i k obyvatelům měst,“ varuje MUDr. Dana Dvořáková z jihlavského Očkovacího centra Avenier. I mimo zmíněná území se však vyskytují infikovaná klíšťata, která mohou roznášet původce virové encefalitidy.

Očkování vakcínou FSME-IMMUN pro děti nebo pro dospělé probíhá ve třech dávkách, každá dávka vakcíny včetně aplikace stojí v Očkovacím centru 650 Kč. Na první dávku dostanete až do 30. dubna 2011 v Očkovacím centru Avenier 200 Kč slevu. Necháte-li se tedy očkovat do konce dubna, vyjde celý očkovací cyklus na 1750 Kč. Letos postačí dávky dvě dohromady za 1100 Kč, třetí dávka následuje za rok po druhé a další za 3 roky. Následné přeočkování dětí i dospělých je doporučeno vždy jednou za 3 až 5 let.

Očkování je vhodné pro všechny věkové skupiny včetně dětí od 1 roku věku. „Nejčastěji lidé nechávají naočkovat děti, ve věkové kategorii 4–19 let je vakcínou chráněna asi třetina populace. Riziko závažného průběhu infekce a trvalých následků však stoupá s věkem, proočkovanost by se proto měla zvýšit zejména u střední a starší generace,“ doplňuje MUDr. Dvořáková.

Speciální akce, v rámci které získá každý klient Očkovacího centra Avenier slevu 200 Kč na první dávku vakcíny proti klíšťové encefalitidě, se koná od 1. 2. – 30. 4. 2011.

Očkovací centrum v Jihlavě a Havlíčkově Brodě
Očkovací centrum poskytuje své služby obyvatelům Jihlavy. V budově Polikliniky DORADUS v ulici Mrštíkova 1133/30 ordinuje MUDr. Alena Dvořáková. Navštívit ji můžete v pondělí od 15.00 – 17.30 a ve čtvrtek od 14.00 – 17.00. Nabízený sortiment vakcín i doplňkového sortimentu je stejný, jako v případě havlíčkobrodského centra. Nové centrum najdeme také v Havlíčkově Brodě, a to v 10. pavilonu v budově havlíčkobrodské Psychiatrické léčebny v ulici Rozkošská 2331. Otevřeno je každé úterý od 13.00 – 16.00 hodin a každý čtvrtek od 14.00 – 17.00 a ordinuje MUDr. Ladislav Koblížek. Bezplatná linka Očkovacího centra 800 123 321 umožňuje objednat se do obou center na přesný čas, který bude dodržen, takže nehrozí dlouhé vysedávání v čekárně, ačkoliv je samozřejmě možné přijít i bez objednání.

Co dělat, objevíte-li přisáté klíště?
„Po každé návštěvě lesa nebo parku se prohlédněte, nemáte-li někde přisáté klíště. Druhý den poté prohlídku ještě jednou zopakujte. Klíště se s oblibou usazuje na těch místech těla, kde je teplo a vlhko, tedy v ohybech kůže – v podpaží, v podkolenní jamce, tříslech, u žen pod prsy,“ jmenuje MUDr. Dvořáková z jihlavského Očkovacího centra.

Přisáté klíště lze nejlépe odstranit pinzetou. Uchopte klíště co nejblíže ke kůži a viklavým pohybem ho odstraňte. Existují dokonce speciální pinzety, kterými klíště snáze podeberete a tahem dopředu odstraníte. Ranku vždy vydezinfikujte.  Snažte se klíště se nerozmáčknout, navzdory rozšířené pověře ani nepálit, nejlepší je spláchnout jej do komunálního odpadu. Klíště lze také vyšetřit na přítomnost virů klíšťové meningitidy, když jej  v igelitovém sáčku zašlete do Státního zdravotnického ústavu v Praze (Šrobárova 48).

„Návštěva u lékaře je nutná, pokud se po odstranění klíštěte asi po 14 dnech objeví příznaky chřipky, nebo pokud je v místě ranky kožní projev - zčervenání, které souvisí s jinou chorobou přenášenou klíšťaty, lymeskou borreliózou, proti které zatím očkování neexistuje. Lékaře v každém případě upozorněte na to, že jste měli přisáté klíště,“ zdůrazňuje MUDr. Dvořáková.

Klíšťová encefalitida
Inkubační doba po přisátí klíštěte je bez příznaků a může trvat až měsíc. Onemocnění obvykle probíhá ve dvou fázích – nejprve se projevuje příznaky klasické chřipky (bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolest svalů a kloubů). Tyto potíže po několika dnech samy odezní a pro některé pacienty tím nemoc končí.
Nezřídka však nemoc po 1-2 týdnech přechází do druhé fáze, která začíná nástupem velmi silných bolestí hlavy a horečkami. Později se přidává pocit nevolnosti a zvracení. Příznakem poškození centrálního nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tato fáze trvá asi 2-3 týdny. Asi na čtvrtině pacientů zanechá onemocnění trvalé následky, jako jsou obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace či spánku a deprese.

Objeví-li se do několika týdnů od přisátí klíštěte horečnaté onemocnění nebo příznaky chřipky, vždy je nutné navštívit ordinaci praktického lékaře, který odebere vzorek krve a zašle jej na vyšetření, které odhalí klíšťovou encefalitidu už v první fázi onemocnění.

„Klíšťová encefalitida může zanechat trvalé následky, jako je nespavost, nesoustředěnost, zpomalení řeči, nižší výkonnost, psychické i psychologické poruchy, ale dokonce i obrna lícního svalu či svalů horních končetin. V ČR jsou každoročně zaznamenána 2 – 3 úmrtí v důsledku klíšťové encefalitidy,“ důrazně varuje MUDr. Alena Dvořáková.

Další informace o klíšťové encefalitidě, očkování a vakcínách jsou k dispozici na webových stránkách Očkovacího centra www.Ockovacicentrum.cz.
REKLAMA