REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

duchodcePolicisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při objasňování trestných činů páchaných na seniorech. Rovněž bychom na tuto ohroženou skupinu chtěli působit také preventivně. Policisté by chtěli seniory vyzvat k větší obezřetnosti a všímavosti ve vztahu k cizím lidem nebo k osobám, u nichž si nemohou osobně ověřit jejich totožnost.

Oběťmi jsou osoby, které vzhledem ke svému věku, mají sníženou schopnost obrany. Rovněž jsou to lidé velice důvěřiví. Je pro ně přirozené každému pomoci a neodmítat konverzaci i s neznámými lidmi. Trestné činy, které jsou na nich páchané, řadí policisté mezi velmi závažné.

V loňském roce byla škoda, kterou podvodníci poškozeným starým lidem způsobili, vyčíslena na tři a půl milionu korun. V letošním roce prověřují policisté do konce května 47 případů, kdy pachatelé podvedli a okradli seniory. Seniorům při nich vznikla škoda v celkové výši jeden a půl milionu korun. Nejčastěji se pachatelé zaměřují na krádež peněz, v mnoha případech se jedná o celoživotní úspory seniorů, pokud mají ale příležitost, odcizí téměř vše, co v bytě uvidí.

Pachatelé, kteří se při páchání trestné činnosti zaměřují na seniory, jsou jednotlivci ale i dobře organizované skupiny. Trestných činů se mnohdy dopouštějí na území celého kraje případně republiky. Za staršími občany přicházejí do jejich domovů a pod různými záminkami z nich pak lákají peníze. V dalších případech jeden ze skupiny pachatelů pouze odvede pozornost poškozeného a další prohledává dům a krade peníze a cennosti. Poškození jsou převážně z řad lidí, kteří bydlí v menších obcích, obětí zloděje se může stát ale i senior z města. Při krádežích pachatelé využívají momentu překvapení a své mnohdy až neuvěřitelné drzosti. Nevyvede je z rovnováhy téměř žádná situace. Zaznamenali jsme v minulosti i případy, kdy pachatel prohledával místnost, ve které ležel nepohyblivý senior. Pokud jsou pachatelé při krádeži přistiženi, využívají při útěku své fyzické či početní převahy a zastrašování.
 
Pachatelé přijdou do domovů starších osob s již připravenou přesvědčivou legendou. Lest pomocí níž se snaží do bytu dostat, mění podle aktuální situace a přizpůsobují ji i módním trendům nebo akcím, které se konají v dané lokalitě nebo celorepublikových. Pachatelé jsou velmi vynalézaví a přesvědčiví. Mají většinou příjemné vystupování, jsou velmi komunikativní a vhodně oblečení.


Nejčastější způsoby, které pachatelé při okradení seniorů používají
  • Pachatelé často žádají o poskytnutí nějaké služby. Na svou oběť se obracejí s žádostí o možnost využití toalety, dále o vodu k napití či do vozidla. Jeden z pachatelů pak odvede pozornost poškozeného hovorem a další vstoupí bez souhlasu majitele do domu, ve kterém hledá uložené peníze.

  • Další lstí je vydávání se za pracovníka úřadu či jiných služeb. Pachatel vystupuje jako pracovník úřadu, který jde vrátit finanční částku, nejčastěji nějaký přeplatek. Před poškozeného skutečně peníze předloží a požaduje vrácení zbývající finanční částky. Poté co pachatel zjistí, kde má poškozený uloženy peníze, začne se pohybovat po domě a v nestřeženém okamžiku odcizí veškerou finanční hotovost.

  • Dalším způsobem okrádání seniorů je nabízení nejrůznějších služeb nebo výhodných nákupů. Služby jako například broušení nožů pachatelé nadhodnocují a poškozený tak zaplatí částku o tisíce korun vyšší.  Rovněž tak při nabídce nejrůznějšího nádobí, pomůcek pro odpočinek a relaxaci za zvýhodněné ceny není dobré spoléhat na pravdomluvnost prodejce.

  • V některých případech okradli pachatelé seniory, kterým zatelefonovali a lživě se představili jako jejich příbuzní a požadovali půjčení peněz. Když poškozeného přesvědčili, řekli mu, že si pro peníze nemůžou přijít osobně a místo sebe pošlou kamaráda. Senioři pak vydali stotisícové částky naprosto neznámému člověku.

Reakce jedné z okradených seniorek
„Často jsem v minulosti viděla v televizi případy okradených důchodců. Četla jsem o tom i v novinách. Říkala jsem si, jak jsou lidé hloupí, když se nechají napálit a že se to mě stát nemůže. Ještě pořád nemůžu věřit tomu, že jsem se obětí podvodníka stala i já. Nikdy by mě nenapadlo, že se nechám napálit a okrást a přesto se to stalo. Peníze jsem šetřila pro vnoučata a syna, který peníze nutně potřebuje. Teď ale nemám nic. Všichni důchodci by měli brát varování vážně a z nás okradených se poučit“, řekla jedna z okradených seniorek.


Rady pro seniory jak se nestát obětí podvodníka
  • Senioři by neměli otevírat dveře od domu nebo bytu, aniž by se předem přesvědčili, kdo za nimi je a v žádném případě by neměli neznámé osoby zvát do svých domovů a při každém opuštění domu by za sebou měli uzamknout dveře.
  • Není vhodné mít uschovanou větší finanční hotovost ve svém domě, výhodnější je peníze uložit ve finančních ústavech.

  • Pokud je telefonicky kontaktuje příbuzný a žádá o půjčení peněz, měl by si senior tuto informaci zpětně osobně ověřit, je také vhodné trvat na předání peněz přímo příbuznému, který o půjčku požádal. Vydání peněz neznámému člověku s sebou vždy nese velké riziko.
  • V případě příchodu osoby, která vystupuje jako pracovník různých organizací, úřadů či služeb, by si měli senioři nechat předložit průkaz nebo zavolat na úřad nebo instituci, na kterou se odvolává. Po dobu ověřování údajů je nutné, aby neznámá osoba zůstala v každém případě před bytem a nedostala se do jeho vnitřních prostor. Předloženému průkazu je nutné věnovat patřičnou pozornost a ověřit si zda to není ze strany neznámé osoby jen nějaká náhodně vybraná kartička. V případě pochybností je lepší službu odmítnout.

  • Rizikem je pro seniory uzavírání jakýchkoli smluv, pokud na ně obchodní jednatel spěchá a neumožní jim důkladně se seznámit s podmínkami dané smlouvy.
  • Při opuštění domu je vždy nutné uzamknout dveře a mít zavřená okna. Zamčené dveře by měly být i v době práce na zahradě, nákupu nebo návštěvy souseda.
  • Pokud senior čeká příchod neznámého člověka (např. osobu reagující na inzerát) měl by požádat blízkého příbuzného nebo přátele, aby s ním po dobu návštěvy cizí osoby byli doma.

Pokud v blízkosti svého bydliště spatříte pohyb podezřelých osob, oznamte tuto skutečnost na linku 158. Pokud se stanete obětí zloděje, okamžitě si zapište popis osoby a typ vozidla, jeho registrační značku a barvu. Nespoléhejte na to, že si budete všechno pamatovat. Při pátrání po pachateli jsou takovéto indicie velice důležité a mohou policistům výrazně pomoci při objasňování trestného činu. A doporučení na závěr: udržujte dobré vztahy se svými sousedy, jejich pomoc bývá nejrychlejší.

Některé z případů, kdy byl senior okraden
Na Havlíčkobrodsku přijali policisté na konci května během necelých dvou týdnů tři oznámení o okradení seniora. V prvním případě odcizily tři ženy dvaasedmdesátiletému muži v rodinném domě ve Ždírci nad Doubravou peněženku s finanční hotovostí a doklady. „Seniora požádaly dvě ženy o poskytnutí vody z důvodu závady na chladiči vozidla, když jim vyhověl a odvedl je do koupelny, vnikla do domu ještě třetí žena, která místnosti prohledala a odcizila peněženku“, popsala scénář krádeže havlíčkobrodská tisková mluvčí por. Bc. Jana Mazourová. O tři dny později okradli osmasedmdesátiletou paní z obce Bojiště muž a žena. Dvojice za ní přišla až do místnosti v domě a nabízela prodej ubrusů. Žena odvedla pozornost seniorky dalšími smyšlenými obchody, kdy žádala o koupi vajec a nábytku, a muž v nestřeženém okamžiku v domě odcizil peníze. Další dvojice okradla čtyřiaosmdesátiletou seniorku v rodinném domě v České Bělé. Muž a žena chtěli nejprve nějaké baterie a následně požádali poškozenou o vodu, aby se mohla žena napít. „Když jim seniorka vyhověla, muž odcizil z pokoje v domě finanční hotovost uloženou v papírových obálkách“, dodala por. Mazourová. Pachatelé způsobili okradeným seniorům celkovou škodu jednačtyřicet tisíc korun.

Na Jihlavsku přišli v poslední době ve dvou případech senioři o vysoké finanční částky. Rafinovanou léčku připravil pachatel v polovině května na manželský pár seniorů v Jihlavě. Zatelefonoval do jejich bytu a lživě se představil jménem přítele jejich vnučky. Seniorům namluvil, že potřebují finanční hotovost na nákup automobilu a přesvědčil je, že si pro peníze pošle kamaráda. Neznámý muž pak za seniory do bytu přišel a převzal si od nich částku 250 tisíc korun. O vysokou finanční částku přišel také senior v Polné. Ve středu 8. června zastavili dva muži ve vozidle u třiasedmdesátiletého muže jdoucího po ulici. Nabídli mu k prodeji různé věci. Senior s koupí za smluvenou cenu souhlasil. Jeden z neznámých mužů s nabízenými věcmi šel za poškozeným do domu. Věci nechal za vchodovými dveřmi. V místnosti vzal senior do ruky obálku s penězi. Muž mu ji z ruky vytrhl a utekl. Senior přišel během okamžiku o sto tisíc korun.

Na Pelhřimovsku přijali policisté oznámení o okradení seniora v polovině května. Do domu třiaosmdesátileté paní v obci Markvarec se pachatel dostal pod legendou, že se uskutečnil výběr z řad seniorů a právě ona vyhrála dvě deky. V kuchyni pak muž chtěl po ženě rozměnit pětitisícovou bankovku. Žena mu vyhověla. Jakmile muž zjistil, kde má uložené peníze, předstíral důležitý telefon a odešel. Spolu s ním zmizelo z domu i čtyřiašedesát tisíc korun.

Podvodníci se nevyhnuli ani Třebíčsku. V polovině minulého týdne okradl neznámý muž osmaosmdesátiletou ženu v rodinném domě v Třebíči.  „Přišel ve slušivém černém obleku a v ruce držel diplomatickou tašku. Seniorce sdělil, že má pro ni přeplatek pojistného ve výši dvou tisíc korun, ale bohužel nemá drobné“, řekla třebíčská tisková mluvčí por. Bc. Marcela Lavická. Když šla seniorka peníze rozměnit, muž ji do místností v domě následoval. Po jeho odchodu žena zjistila, že jí zmizela částka pětatřicet tisíc korun. Vedoucí služby kriminální policie a vyšetřování npor. Mgr. Josef Vodák k případu dodal, „je důležité si uvědomit, že žádná instituce Vám domů finanční přeplatky nedonese osobně.“

Nejen o peníze ale i o šperky a peněženky okradli pachatelé seniory na Žďársku. Na konci května přišla o peníze a šperky osmaosmdesátiletá žena ve Žďáře nad Sázavou. „Pachatelka se pod záminkou vrácení přeplatku za elektřinu dostala až do obývacího pokoje rodinného domu. Využila nepozornosti seniorky a v nestřeženém okamžiku odcizila finanční hotovost společně se šperky“, řekla žďárská tisková mluvčí por. Mgr. Jana Martincová s tím, že způsobená škoda je nejméně šedesát tisíc korun. Zatím poslední případ okradení seniora na Vysočině policisté zaznamenali v Osové Bítýšce. V úterý 14. června se neznámý pachatel pod záminkou vrácení přeplatku za důchod dostal do rodinného domu. Poškozené řekl, že má pouze bankovku vysoké hodnoty a seniorka proto odešla pro peníze na vrácení zbývající částky. Během chvilky pachatel v domě odcizil tašku s peněženkami, osobními doklady a finanční hotovostí v celkové hodnotě přes pětatřicet tisíc korun.
REKLAMA