REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Uplynulý víkend probíhala v Kraji Vysočina dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu všech účastníků silničního provozu ve snaze ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na silnicích našeho kraje. Dopravně bezpečnostní akce pak budou pokračovat po celé letní prázdniny. Hlavní nápor motoristů na silnicích všech typů očekáváme nadcházející víkend, kdy bude v celém kraji rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce pokračovat.

 

REKLAMA

Do kontrol se zapojili policisté dopravní, pořádkové a cizinecké policie, kteří v průběhu víkendu zkontrolovali  2 162 vozidel a zjistili 279 dopravních přestupků. Celkem 276 přestupků v dopravě vyřešili policisté uložením pokuty v příkazním řízení. Tři zjištěné přestupky budou odevzdány do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu. V 83 případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost jízdy, ve čtyřech případech policisté zjistili, že  řidič byl v podnapilém stavu - v jednom případě se řidič dopustil přečinu, neboť dechová zkouška vykázala hodnotu vyšší než jedno promile alkoholu. Ve 31 případech policisté zjistili, že řidiči nebo jejich spolujezdci nepoužili při jízdě bezpečnostní pásy, v 52 případech neměli řidič v pořádku technický stav svého vozidla a čtyři řidiči jeli po dálnici D1 bez platné dálniční známky.

Období konce měsíce června a poté začátek letních prázdnin s sebou tradičně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji nejen na samotném začátku prázdnin, ale bude trvat pro celé dva prázdninové měsíce. Z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu patří letní prázdninové období mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité používat dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko dopravních nehod.

Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto nutné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let.

 

REKLAMA