Budějovické kašny a pítka se chystají na léto

Hirzova fontána, Ukradené volavky, Chlapec se žábou, Žena u vody nebo třeba Vodní hrátky. I přes karanténní opatření ožívá v těchto dnech jedenáct vodních prvků na různých místech Českých Budějovic. Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s., která spravuje vodohospodářský majetek krajského města, je začali postupně uvádět do provozu tento týden.

Číst dál...

Budějovicko dá základ krajské investiční strategii rozvoje cestovního ruchu

Jihočeský kraj hledá, co nabídnout turistům do budoucna. Jinými slovy, jak se ještě více zatraktivnit. Součástí nově připravované Koncepce rozvoje cestovního ruchu kraje pro roky 2021–2030 tak bude investiční strategie, která pro následující desetiletí určí hlavní investiční priority v oblasti turismu. Pilotní analýza potenciálu projektových záměrů pro oblast cestovního ruchu už vzniká pro Českobudějovicko a Hlubocko, tedy území Turistické oblasti Budějovicko.

Číst dál...

Nemocnice České Budějovice vyhlašuje omezení návštěv

V Jihočeském kraji dochází k významnému nárůstu akutních respiračních onemocnění, včetně chřipky. V minulých týdnech byly nejvíce postiženy věkové skupiny 0-25 let, vyšší ročníky zatím nevykazují výraznou nemocnost, ale její nárůst především u neočkovaných osob středního a vyššího věku je možné předpokládat v nejbližších dnech a týdnech. V ČR byla již hlášena úmrtí na chřipku. 

Číst dál...

K Světovému dni půdy vychází českobudějovickým vědcům nová kniha o skleníkových plynech

Ve čtvrtek 5. prosince si připomínáme Světový den půdy. Důvod k oslavám tohoto svátku mají i půdní biologové z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR). Právě dnes, ve středu 4. prosince, vychází nová odborná kniha „Skleníkové plyny z půdy a zemědělství“, před několika týdny byla vydána rozsáhlá, osmisetstránková publikace „Živá půda“ a navíc si Ústav půdní biologie BC AV ČR připomíná 40 let od založení první půdní laboratoře v Českých Budějovicích. Významným letošním počinem ve výzkumu půd je také vybudování světově unikátního experimentálního povodí ve Vintířově na Sokolovsku.  

Číst dál...

Patagonští pstruzi jsou zdrojem lidské tasemnice, která byla doposud známa z jiných ryb pouze na severní polokouli

Při konzumaci pstruhů z Argentiny a Chile se mohou lidé nakazit škulovcem širokým. Tato tasemnice byla doposud známa jen ze severní polokoule a z jiných druhů ryb. Překvapivý výskyt této tasemnice v Patagonských jezerech potvrdili pomocí molekulárních analýz parazitologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR spolu s kolegy z Košic a Argentiny. Jejich zjištění byla publikována v listopadovém čísle prestižního odborného časopisu Emerging Infectious Diseases,vydávaného předním americkým centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se sídlem v Atlantě.

Číst dál...

REKLAMA